DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 19 mm x 5.5 m | Black Print on Yellow | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
Couldn't load pickup availability
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
DYMO Rhino Industrial Labels, Black Print on Yellow are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
| Features | |
|---|---|
| Tape type | D1 |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Customs code | 8473408000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 62 g |
| Package type | Box |
| Package height | 111 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package width | 34 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Tape length | 5.5 m |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.1 cm |
| Shipping (inner) case width | 9.3 cm |
| Inner carton | |
|---|---|
| Net weight inner carton | 0.310 kg |
| Gross weight inner carton | 0.324 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Package volume | 0.328 L |
| Tape size | 1.9 cm |