DYMO Rhino Industrial Permanent Polyester Labels | 19mm x 5.5m | Black Print on White | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
Couldn't load pickup availability
- Permanent Polyester labels are durable, suitable for indoor or outdoor use. Professional, polished finish ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
DYMO Rhino Industrial Labels feature are ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more. These polyester labels stick securely to surfaces and have a polished finish that leaves your work looking professional. The strong adhesive and the flexible material make this polyester tape a reliable selection for many applications.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Rhino |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polyester |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Label colour | Black on white |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Tape length | 5.5 m |
| Tape width | 2.4 cm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |