DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | ABC Keyboard | Labelling Machine for WarehousesLabs and other Industrial Settings
Couldn't load pickup availability
- Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labelling standards
- One-touch hot keys to automatically size, space and format label text for electrical and patch panels, terminal and 110 blocks, wire and cable flags, horizontal and vertical wraps, vertical and fixed-length applications
- Print code 39 and code 128 barcodes on 19 mm wide labels - ideal for asset management; Reach and RoHS Compliant
- Uses Dymo Industrial labels with chemical-heat-and UV-resistant materials, also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels
- On-screen Smart Alerts prevent mistakes, wasted time and wasted labels Store up to 100 of the labels you use most with last-label memory
Organise your business or worksite with the DYMO Rhino 5200 Industrial Label Maker. This label maker features a familiar keyboard layout and an extensive library of symbols and pre-programmed industry terms to simplify professional labelling applications. Create and format labels with hot key shortcuts, save individual label formats with a custom key, and easily pull up your most frequently used labels with the favourites key. Designed to print on a wide variety of label tapes, the DYMO Rhino 5200 Industrial Label Maker helps make any industrial labelling job easy.
| Printing | |
|---|---|
| Print speed | 10 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Colour | No |
| Print technology | Thermal transfer |
| Paper handling | |
|---|---|
| Supported paper width | 6, 9, 12, 19 mm |
| Maximum label width | 1.9 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PC connected | No |
| USB port | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
|---|---|
| Tape cutting | Manual |
| Built-in barcodes | Code 39 |
| Design | |
|---|---|
| Keyboard layout | ABC |
| Product colour | Black, Yellow |
| Power | |
|---|---|
| Auto power off | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | RHINO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 800 g |
| Height | 234 mm |
| Depth | 64 mm |
| Width | 124 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.4 kg |
| Package height | 345 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package width | 194 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Batteries included | No |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 192 pc(s) |
| Pallet gross weight | 236.7 kg |
| Pallet gross height | 118.5 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
|---|---|
| Label memory | 100 label(s) |
| Country of origin | China |