DYMO Authentic LabelWriter Return Address Labels | 25 mm x 54 mm | Self-Adhesive | 12 Rolls of 500 Easy-Peel Labels (6,000 Count) | for LabelWriter Label Makers | Made in Europe
Couldn't load pickup availability
- Authentic DYMO large return address labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 450 Series, 4XL and LabelWriter Wireless label makers.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | LabelWriter 550, 550 Turbo, 450, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, 450 Duo, Wireless, 400, 330 Turbo, 400 Turbo, 400 Twin Turbo, 400 Duo, 310, 315, 320, 330 |
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Label height | 5.4 cm |
| Label width | 2.5 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Labels per roll | 1000 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Labels per pack | 12000 pc(s) |