DJI RS 3 Pro Hand camera stabilizer Black
Couldn't load pickup availability
- Hand camera stabilizer
- Foldable
- Motorized Rotating
- Maximum weight capacity: 4.5 kg
- Bluetooth USB charging port
- Lithium Polymer (LiPo) 1950 mAh
- Black
Automated Axis Locks Get You Ready Instantly
Automated Axis Locks get the gimbal ready to work or sleep instantly, making company move and gear storage significantly more efficient.
4.5kg (10lbs) Tested Payload
With a larger balancing space, RS 3 Pro remains just 1.5 kg/3.3 lbs, [1] while its load capacity is 4.5 kg/10 lbs to meet various shooting needs.
Long-Range O3 Pro Video Transmission [2]
Supports 6km/20,000ft [4] video and audio transmission with ultra-low latency, impressive stability, and extensive coordinated control features.
| Features | |
|---|---|
| Shutter button | Yes |
| Maximum weight capacity | 4.5 kg |
| Pan range | -95 - 240° |
| Tilt angle range | -112 - 214° |
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Number of axis | 3 |
| Motorized | Yes |
| Foldable | Yes |
| Mounting | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Type | Hand camera stabilizer |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Operating time | 12 h |
| Charging time | 1.5 h |
| Battery capacity | 1950 mAh |
| Built-in battery | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Mounting plate included | Yes |
| Carrying case | Yes |