DJI Goggles 3 Dedicated head mounted display 470 g Black, Grey
£499.99
Couldn't load pickup availability
- Dedicated head mounted display Black, Grey
- Adjustable interpupillary distance
- 100 Hz
- Card reader integrated MicroSD (TransFlash) 512 GB
- Power source type: Battery Lithium-Ion (Li-Ion) 3000 mAh
DJI Goggles 3
| Features | |
|---|---|
| Diopter adjustment (D-D) | -6 - 2 |
| Video formats supported | MOV, MP4 |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Video playback speed | 60 fps |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Field of view (FOV) angle | 44° |
| Interpupillary distance (max) | 7.2 cm |
| Interpupillary distance (min) | 5.6 cm |
| Adjustable interpupillary distance | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black, Grey |
| Type | Dedicated head mounted display |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 1.24 cm (0.49") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | Micro‑OLED |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery life (max) | 3 h |
| Battery voltage | 5.6 V |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 112 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 109 mm |
| Weight | 470 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C |