Digitus USB-C connection cable, USB-A - USB-C
Couldn't load pickup availability
- SuperSpeed data transfers up to 5 Gbit/s - 10 times faster than USB 2.0
- Supports up to 3A power supply
- Supports the USB PD (Power delivery) specification.
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
- Type C plug can be used on both sides
- 56k pull-up resistance
For super-fast synchronization and charging
- For super-fast synchronization and charging
- Supports up to 3A power supply
- Supports the USB PD (Power delivery) specification.
- Type C plug can be used on both sides
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
- Enables reliable and fast connection of external USB devices to the PC.
For connecting external USB end devices (with C socket, e.g. tablet or smartphone) to the USB host (e.g. PC, notebook or USB hub). Transfer rate up to 5 Gbps (super speed).
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Ferrite bead | No |
| Connector contacts plating | Nickel |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 72.667 g |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 90 mm |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Package volume | 121.5 cm³ |