DICOTA D80510-2MG display privacy filter 63.5 cm (25") Monitor Frameless display privacy filter
Couldn't load pickup availability
- Immediate adhesion to thin magnetic tape through simple application
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Matt surface for optimum view of the screen content
- Spontaneous removal or attachment thanks to magnetic system
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter is easy to attach and remove thanks to integrated magnets. The enclosed self-adhesive magnetic strips allow it to be used on all frame surfaces. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Monitor |
| Maximum screen size | 63.5 cm (25") |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Universal |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Surface finish | Matt |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Limits viewing angle | 30° |
| Protection features | Scratch resistant |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 344.8 mm |
| Width | 535.5 mm |