DICOTA D80306-2SM display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
£59.99
Couldn't load pickup availability
- Attaches with plastic holders and adhesive dots
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to the original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Laptop |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP Elite x360 830 G9 |
| Brand compatibility | HP |
| Easy to apply | Yes |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Limits viewing angle | 30° |
| Protection features | Scratch resistant |
| Display filter features | Privacy |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 36 g |
| Depth | 203 mm |
| Width | 293.5 mm |