DICOTA D70408 display privacy filter 25.6 cm (10.1") Tablet Frameless display privacy filter
Couldn't load pickup availability
- Blue light cutting
- Touch capable
- Reduces reflections and fingerprints
- A clear view at all times and accurate colour reproduction
- High scratch resistance
- Attaches easily without forming bubbles
- No residue when removed
- Silicone layer on the back allows for full-surface adhesion
Remote working has made tablets increasingly popular. In public places, it is difficult to protect the data on the display from being seen by third parties. DICOTA has the perfect solution for you! The Secret 4-Way is a highly effective protective film for your display that protects personal and confidential data from prying eyes. The film adheres directly to the full surface of your display thanks to the use of a silicone layer.
The Secret 4-Way protective film not only prevents unwanted viewing of your display, but also protects against scratches. Additional product features include high mechanical resilience and ease of removal. The 4-way technology protects the display from being viewed by prying eyes from all four sides: left/right and top/bottom. A handy and effective way to ensure that no one but you can see your data. Ideal for use in a hotel or on the bus, train or plane.
| Design | |
|---|---|
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Filter colour | Black |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Tablet |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Tab M10 Plus /Tab 10 HD |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Installation type | Adhesive strip |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-reflective, Privacy |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Depth | 0.42 mm |
| Height | 147 mm |
| Width | 239 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |