DELL PowerEdge R360 server 480 GB Rack (1U) Intel Xeon 6 6325P 3.5 GHz 32 GB DDR5-SDRAM 700 W
£4,143.99
Couldn't load pickup availability
- No OS
- Intel Xeon 6 6325P (12MB Cache, 3.5GHz)
- 32GB DDR5-SDRAM (1 x 32) & 480GB SSD
- iDRAC9, Enterprise 16G
Processing performance, GPU support
The 1U, single-socket PowerEdge R360 is an entry-level rack server for customers desiring versatility, affordability, and processing power.
| Processor | |
|---|---|
| Processor threads | 8 |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| System bus rate | 16 GT/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 55 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Performance cores | 4 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 6325P |
| Processor family | Intel Xeon 6 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Memory slots | 4x DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Supported RAID controllers | Front PERC H755 Front Load |
| RAID support | No |
| Number of SSDs supported | 8 |
| SSD size | 2.5" |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 480 GB |
| Network | |
|---|---|
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Bezel | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
|---|---|
| Remote administration | iDRAC9, Enterprise 16G |
| Software | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Canonical® Ubuntu® Server LTSMicrosoft® Windows Server® with Hyper-VRedHat® Enterprise LinuxSUSE® Linux Enterprise ServerVMware® ESXi® |
| Operating system installed | No |
| Power | |
|---|---|
| Power cable current | 10 A |
| Power cable connector 2 | C14 coupler |
| Power cable connector 1 | C13 coupler |
| Power cable length | 2 m |
| Power supply input voltage | 200 - 240 V |
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply | 700 W |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Certificates | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| General | |
|---|---|
| Product family | PowerEdge |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1140 |
| Total carbon emissions, standard deviation (kg of CO2e) | 943 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 307.8 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 102.6 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 718.2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 11.4 |
| PAIA version | 1.4.0, 2024 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 42.8 mm |
| Width | 482 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | ReadyRails™ Sliding Rails Without Cable Management Arm |
| Other features | |
|---|---|
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |