dbramante1928 Stelvio - 14" Slim Laptop Bag Recycled - Blue
Couldn't load pickup availability
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handcrafted from 100% recycled plastic, this bag is the equivalent of 21 plastic bottles recovered from our oceans
- Two way zipped closure with two external pockets (one zipped)
- Slim, streamlined design with rounded comfort-fit handles
Handcrafted using durable material recycled from recovered plastic. An exceptionally practical business accessory featuring sleek silver-finish hardware, secure double zip closure, and a padded laptop section for up to 13" laptops. Stelvio also offers considered internal organisation and two external pockets (one zipped). Designed in Denmark by a Climate Positive Company, protect your 'stuff' and the planet with this feature-rich, eco-friendly bag.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Country of origin | India |
| Closure type | Zipper |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Shoulder strap | No |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 2 |
| Front pocket | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product main colour | Blue |
| Material | Faux leather, Polyester |
| Case type | Briefcase |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 680 g |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package width | 345 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 330 x 20 x 245 mm |
| Weight | 654 g |
| Height | 250 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 345 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 40 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Shipping (inner) case gross weight | 680 g |
| Master (outer) case volume | 60552 cm³ |
| Master (outer) case gross weight | 1.42 kg |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case length | 360 mm |
| Master (outer) case width | 580 mm |
| Pallet gross weight | 10.1 kg |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case net weight | 26 g |
| Master (outer) case net weight | 1.42 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |