dbramante1928 re-charge Pro - EU Wall Charger 2xUSB-C 25W - W
Couldn't load pickup availability
- Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat
- Charge up to 2 devices at once with this dual port 2 x 25W USB-C with fast charging up to 50% in 30 minutes
- Optimised for Ultra Book, Tablet, Smartphones and other compatible devices
- Compact design ideal for home, office, or traveling
Unlike most chargers dbramante1928 chargers are made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable.
This compact dual 25-watt wall charger with USB-C Power Delivery, PPS and Samsung Super Fast Charging support means fast and safe charging for your USB-C-enabled devices. Purposefully designed to be travel-friendly, this pocket-sized charger easily fits to any environment at home or when you’re out and about.
| Performance | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Output current (9V) | 2.77 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Port 1 output power | 25 W |
| Maximum power | 25 W |
| Input current | 3 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Warranty period | 5 year(s) |