dbramante1928 Greenland - Galaxy A55 5G - Night Black
Couldn't load pickup availability
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
- Custom fit all-around protection
- Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Compatible with wireless charging
- Made without compromising on quality, functionality, and design"
Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Wireless charging | Yes |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Protection features | Impact resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A55 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Night Black |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33 g |
| Depth | 12 mm |
| Height | 163 mm |
| Width | 81 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 75.6 g |
| Package height | 207 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 117 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 3926909790 |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 22930 cm³ |
| Master (outer) case net weight | 847.2 g |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case width | 390 mm |
| Products per pallet (EU) | 1620 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 30 pc(s) |