dbramante1928 GLSXCL001952 mobile phone case 15.5 cm (6.1") Cover Transparent
Couldn't load pickup availability
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
- Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Non-slip grip
- Custom-fit all-around protection
- Compatible with wireless charging
- 100% clear
- Made without compromising on quality, functionality, and design
Greenland Clear is a clear impact protective soft case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone.
Protect Your Phone and the Planet
With Greenland, you don't have to choose between safeguarding your phone and caring for the environment. This case offers exceptional protection, functionality, and design — while minimising environmental impact.
Made from 100% Recycled Plastic
Crafted from GRS-certified recycled materials, each Greenland case prevents the equivalent weight of two plastic bottles from ending up in our oceans and landfills.
Impact Protection You Can Rely On
Engineered to shield your device from drops, Greenland provides 1.2m/4ft impact protection without adding bulk. Raised edges keep your camera and screen safe from harm.
Slim Design
Enjoy a sleek, slim profile that fits comfortably in your hand and pocket.
| Features | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Made with recycled materials | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant |
| Compatibility | Xperia 5 Mark V |
| Brand compatibility | Sony |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Depth | 12 mm |
| Height | 150 mm |
| Width | 73 mm |