dbramante1928 CXMGVEBL6523 holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
Couldn't load pickup availability
- Made with 100% GRS-certified recycled plastic and fully recyclable
- Metal hook clip design for secure attachment to air vents
- Easy installation with adjustable clamp for a perfect fit
- Magnetic mount is compatible with iPhone MagSafe and most Android devices
- 360-degree rotatable head for full adjustability
- Enhanced stability for a secure hold even during bumps and turns
This practical car holder is made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable. Designed for easy installation and a secure fit, it features a magnetic mount that works with iPhone MagSafe and most other smartphones, ensuring stability during drives.
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | iPhone 12/13/14/15/16/17 |
| Brand compatibility | Apple |
| Rotating | Yes |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Material | Plastic |
| Device mount type | Car vent mount |
| Product colour | Black |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Angle of rotation | 360° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Height | 59 mm |
| Depth | 115 mm |
| Width | 59 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |