dbramante1928 Avenida ICON, iPad Air 11" M4/M3/M2/5th/4th, Midnight
Couldn't load pickup availability
- Flip case 27.9 cm (11") Black
- Stand mode
- Dirt resistant, Scratch resistant
- 330 g
Avenida ICON iPad Case combines premium protection, elegant design and everyday functionality. Crafted from dbramante1928’s innovative ICON material, it features a soft-touch finish, exceptional durability, and an innovative top layer that resists stains and scratches, including easy removal of pen ink. Crafted with GRS-certified recycled content and fully recyclable, it's perfect for those who want reliable protection, a luxurious feel and to make more responsible choices.
| Features | |
|---|---|
| Certification | GRS |
| Protection features | Dirt resistant, Scratch resistant |
| Stand mode | Yes |
| Compatibility | iPad Air 11‑inch (M4), iPad Air 11‑inch (M3), iPad Air 11‑inch (M2), iPad Air (5th generation), iPad Air (4th generation) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 330 g |
| Height | 256 mm |
| Depth | 15 mm |
| Width | 193 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product extended colour | Midnight |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Made with recycled materials | Yes |