dbramante1928 Amalienborg - 15" - Black N.E.
Couldn't load pickup availability
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handmade from sustainably sourced full-grain leather. 100% CO2-neutral production.
- Supplied with adjustable and removable shoulder strap
- Fit (up to) 15" laptop
- Designed in Denmark with sustainability, functionality, and quality in mind.
If you appreciate a simple yet functional design, Amalienborg is the perfect laptop bag for you. The bag is made from sustainably sourced full-grain leather and has a spacious main compartment with additional internal pockets for easy organization of your things. Including a protective pocket for your MacBook or PC. A beautiful and classic bag that lasts a lifetime.
• Handcrafted from durable and sustainably sourced full-grain leather
• Spacious main compartment plus a front and back pocket
• Protective pocket for your laptop
• Internal organizer
• Removeable and adjustable shoulder strap
• Made at dbramante1928's 100% CO2-neutral factory
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | India |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Back pocket(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Brand compatibility | Universal |
| Product main colour | Black |
| Material | Full-grain leather |
| Case type | Toploader bag |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.03 kg |
| Package height | 370 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package width | 370 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 365 x 30 x 240 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Height | 270 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 370 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 45 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case volume | 88800 cm³ |
| Master (outer) case height | 370 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case width | 600 mm |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.61 kg |