Datalogic Gryphon I GD4620 Handheld bar code reader 2D Laser Black
Couldn't load pickup availability
- Handheld bar code reader Black
- Scanner type: 2D Sensor type: Laser
- GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode
- Tilt reading angle: 0 - 360°
- Wired Standard interfaces: USB
- Power source type: Battery Lithium-Ion (Li-Ion) 3250 mAh
The Gryphon 4600 scanners, designed with sustainability, usability, and advanced technology at their core, are the first in their category to incorporate an eco-design approach, featuring low power consumption, recycled materials, and eco-friendly packaging to help reduce carbon footprint. Performance-wise, it delivers fast and accurate reading of all common 1D and 2D codes, including GS1 Digital Link, Digital Watermarking, and dense high-resolution codes. Dual-sensor optics (HP models) enable reliable scanning from near to far distances,while advanced AI algorithms and a powerful dual-core processor boost speed and motion tolerance for first-pass reads of moving codes. User-friendly and intuitive, it offers a bright green central cross LED aimer for precise targeting, complemented by Datalogic’s recognized Green Spot, 3GL™ (3 Green Lights), and vibration feedback. Dual-color LED illumination (warm white and red) adapts instantly to any scanning requirement. Wireless connectivity includes Bluetooth 5.2 (classic and BLE) and Datalogic’s STAR Cordless System, paired with inductive wireless charging that eliminates contact wear and maintenance, ensuring continuous 24/7 operation.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
| Sensor type | Laser |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Charging time | 3.5 h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 144 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |