Cooler Master Gaming CMI-GA2701S-EK LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Couldn't load pickup availability
- 68.6 cm (27") LED IPS
- Full HD 1920 x 1080 pixels 16:9
- 100 Hz 1 ms 250 cd/m² 1000:1
- Flicker-free technology
- E 21 kWh 21 W
Dive Into The Gaming World
GA2701S
GA2701S is a 27-inch FHD monitor with 100Hz refresh rate and Adaptive Sync support. With all the necessary features and specifications, the GA2701S is a value-oriented monitor that provides exceptional performance in both gaming and work applications.
FIND YOUR BALANCE
GA2701S utilizes a 27-inch 1920 x 1080 FHD panel providing extra workspace at the 'default' resolution. Striking a great balance between resolution and screen size, the GA2701S is perfect for both work and play.
ADAPTIVE SYNC
Experience better gaming sessions. The Adaptive Sync feature ensures smooth visuals, even when the frame rate fluctuates.
LOW BLUE LIGHT AND FLICKER FREE
GA2701S is flicker free and has a low blue light mode to further protect your eyes from potentially harmful blue light emissions.
100HZ + 1MS
The GA2701S boasts a 100Hz IPS panel and an impressive 1ms response time (MPRT). This combination ensures smooth visuals, marking a noticeable improvement over traditional 60Hz displays.
VIVID COLOR DISPLAY 95% SRGB
Covering 95% of the sRGB color gamut, this monitor delivers optimal color detail, making it suitable for color-sensitive tasks.
IPS BRILLIANCE 1000:1 CONTRAST RATIO
At a 1000:1 contrast ratio, the IPS panel provides a vibrant visual experience, whether you're gaming, working or streaming content.
MINIMALISTIC AESTHETIC
GA2701S sticks to the basics a with a no-nonsense design focusing on a minimalistic aesthetic. The clean design is sure to seamlessly fit into your work and play setup.
CONNECTIVITY OPTIONS
Connect your devices with the I/O ports consisting of:
- HDMI x 1
- VGA x 1
- 3.5mm Headphone Jack x 1
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 95% |
| Colour gamut | 95% |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
|---|---|
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
|---|---|
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1804794 |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 3.95 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.5 kg |
| Package height | 443 mm |
| Package depth | 689 mm |
| Package width | 141 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | Gaming |
| Other features | |
|---|---|
| Video colour modes | sRGB |