Cisco SPA504G, Refurbished IP phone Black 4 lines LCD
Couldn't load pickup availability
Part of the Cisco Small Business Series, the SIP-based Cisco SPA 504G 4-Line IP Phone has been tested to ensure comprehensive interoperability with equipment from voice over IP (VoIP) infrastructure leaders, enabling service providers to quickly roll out competitive, feature-rich services to their customers.
With hundreds of features and configurable service parameters, the Cisco SPA 504G addresses the requirements of traditional business users while building on the advantages of IP telephony. Features such as easy station moves and shared line appearances (across local and geographically dispersed locations) are just some of the many advantages of the SPA 504G.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | IP Phone |
| Phone features | |
|---|---|
| Phonebook capacity | 100 entries |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Call park | Yes |
| Intercom | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Distinctive ring | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Call hold | Yes |
| Conference call | Yes |
| Redialing | Yes |
| Do not disturb function | Yes |
| On-hook dialling | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Lines quantity | 4 lines |
| Management features | |
|---|---|
| Display contacts list status | Yes |
| Keypad number of keys | 12 |
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 128 x 64 pixels |
| Display | LCD |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | No |
| Audio | |
|---|---|
| Voice activity detection | Yes |
| Number of melodies | 10 |
| Voice codecs | G.711a, G.711u, G.722, G.726, G.729A |
| Microphone mute | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Event logging | Yes |
| Syslog | Yes |
| VoIP protocols | SIP, SIP v2, SPCP |
| Supported network protocols | IP, TCP, TFTP, UDP, ICMP, ARP, HTTP, DNS, HTTPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone outputs | 1 |
| Internet connection required | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Headset connectivity | 2.5 mm |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 900 g |
| Height | 212 mm |
| Depth | 44 mm |
| Width | 214 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |