Cisco Small Business SF300-24PP-K9-EU network switch Managed L3 Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Black
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 SNMP V1/V2c/V3, HTTP/HTTPS
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24
- 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T
- MAC address table: 16384 entries Switching capacity: 12.8 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- Power over Ethernet (PoE)
Easy-to-Use Managed Switches that Provide the Ideal Combination of Features and Affordability
To stay ahead in a competitive marketplace, small businesses need to make every dollar count. That means getting the most value from your technology investments, but it also means making sure that employees have fast, reliable access to the business tools and information they need. Every minute an employee waits for an unresponsive application - and every minute your network is down - has an impact on your bottom line. The importance of maintaining a strong and dependable business network only grows as your business adds more employees, applications, and network complexity.
When your business needs advanced security and features but value is still a top consideration, you're ready for the new generation of Cisco Small Business managed switches: the Cisco 300 Series.
| Management features | |
|---|---|
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| ExpressCard slot | No |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Network | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| 10G support | No |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of queues | 4 |
| Throughput | 9.52 Mpps |
| Switching capacity | 12.8 Gbit/s |
| MAC address table | 16384 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Protocols | |
|---|---|
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Management protocols | SNMP V1/V2c/V3, HTTP/HTTPS |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Minimum system requirements | Mozilla Firefox v8, Microsoft Internet Explorer v7, Safari, Chrome |
| Mean time between failures (MTBF) | 171504 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Noise level | 40.4 dB |
| Flash memory | 16 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 27.9 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 180 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 727.98 BTU/h |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.74 kg |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 257 mm |
| Width | 440 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Serial |
| General | |
|---|---|
| Product family | Small Business |
| Product series | 300 |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL (UL 60950), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |