Cisco N9K-C9332D-GX2B network switch L2/L3 1U Grey
Couldn't load pickup availability
- L2/L3
- 10G support
- MAC address table: 96000 entries
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting
- AC
The Cisco Nexus® 9300-GX2 Series switches address the need for high-performance, power-efficient, compact switches in the networking infrastructure. These switches are optimized for supporting large network fabrics due to their compact size and high density. These ports support various speeds and breakouts, and offer wire-rate MACsec encryption.
The Cisco Nexus 9332D-GX2B is a compact form-factor 1-rack-unit (1RU) switch that supports 25.6 Tbps of bandwidth and 4.17 bpps across 32 fixed 400G QSFP-DD ports and 2 fixed 1/10G SFP+ ports (Figure 3). QSFP-DD ports also support native 200G (QSFP56), 100G (QSFP28), and 40G (QSFP+). Each port can also support 4 x 10G, 4 x 25G, 4 x 50G, 4 x 100G, and 2 x 200G breakouts. The last 8 ports, marked in green, are capable of wire-rate MACsec encryption.
| Management features | |
|---|---|
| Switch layer | L2/L3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Installed QSFP+ modules quantity | 32 |
| Network | |
|---|---|
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 96000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 2500 MHz |
| Internal memory | 16000 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 228 W |
| Power consumption (max) | 508 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 4000 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |