Cisco Meraki MS350-24X Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U White
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 Web-based management
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 16
- 10G support
- MAC address table: 512000 entries Switching capacity: 272 Gbit/s
- 1U Rack mounting Stackable
- Power supply included Power over Ethernet (PoE)
Switch ports/stacking ports
- 8 × mGig port
- 16 × 1G port model
- 4 × 10G SFP+ uplinks
- Stack up to 8 units
- 160 Gbps of physical stacking
Power/PoE
- Unpowered model
- MS350-24P includes 370W
- Up to 30W per 1G port
- Up to 60W per mGig port
- Modular power supply/fans
Hardware platform
- Reliable platform with 24/7 Meraki Support
- 1RU rack mountable
- Voice and video QoS
- Non-blocking switch fabric
Cloud management
- Email alerts for switch management
- Remote troubleshooting tools
- Manage ports from a GUI-based dashboard
- Zero-touch provisioning
- Per-port and per-client usage statistics
- Secure, user-scheduled firmware updates
Switching capabilities
- Layer 3
- Warm spare redundancy (VRRP)
- OSPF Routing
- MAC forwarding entries, up to 512K
- DHCP Server, DHCP Relay
- 802.1X Authentication
- DHCP Snooping
- STP Enhancements
- IPv4 and IPv6 ACLs
| Management features | |
|---|---|
| System event log | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad |
| Data transmission | |
|---|---|
| Jumbo frames | 9600 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 202.38 Mpps |
| Switching capacity | 272 Gbit/s |
| MAC address table | 512000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Authentication | Port-based authentication |
| Authentication type | RADIUS |
| Persistent MAC Learning (Sticky MAC) | Yes |
| Whitelist | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| Routing protocols | CDP |
| Switching protocols | DSCP-to-CoS, RSTP, STP, CDP, LLDP |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 321515 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 867 W |
| Power consumption (typical) | 215 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 6.6 kg |
| Height | 44.4 mm |
| Depth | 594.7 mm |
| Width | 484.6 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |