Cisco Meraki MA-ANT-3-B1 network antenna Omni-directional antenna RP-TNC 5.7 dBi
Couldn't load pickup availability
- Omni-directional antenna RP-TNC White
- 5.7 dBi
- 2.4/5 GHz
The Dipole antenna is ideal for low ceiling installations where wall penetration or extended reach are important. Some example use cases are low-density deployments like schools and hotels to provide basic connectivity. These types of best-effort deployments usually have APs installed on walls or uneven surfaces. This antenna is bendable.
| Performance | |
|---|---|
| Vertical beam width | 40° |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20.19 g |
| Diameter | 1.45 cm |
| Height | 89.3 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |