Cisco IEM-3400-8P= network switch module Gigabit Ethernet
Couldn't load pickup availability
- Gigabit Ethernet 100,1000 Mbit/s
- 20 W
- Power over Ethernet (PoE)
Advanced Gigabit Ethernet for optimizing your network
Cisco's Catalyst IE3400 Rugged Series switches combine full Gigabit Ethernet switch solutions with advanced features in a modular, future-proof design. Expandable up to 26 ports in a compact form factor, these rugged switches are optimized for size and power, and bring Cisco intent-based networking to Industrial Ethernet applications.
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1802010 h |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 900 g |
| Height | 135 mm |
| Depth | 66 mm |
| Width | 152 mm |