Cisco IE3500 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
Couldn't load pickup availability
- Managed L2/L3 Web-based management
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8 Console port: RS-232
- 10G support
- MAC address table: 24000 entries
- Access Control List (ACL)
- Rack mounting
- DC/PoE Power over Ethernet (PoE)
The Cisco IE3500 Rugged Series switches deliver high bandwidth, higher power and feature rich switching performance in a rugged and modular form factor. The Cisco IE3500 Rugged Series are designed with features that enable the industrial network infrastructure to seamlessly accommodate machine vision use cases, AI-driven analysis, virtualization, large scale networks, robust security, and edge-to-cloud connectivity.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Fiber ports quantity | 3 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ad, IEEE 802.1x, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3x, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| IP routing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| IPv6 routes | 3500 |
| IPv4 routes | 7000 |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Number of VLANs | 1024 |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 24000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9198 |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 1024 |
| IGMP snooping | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 474807 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | DC/PoE |
| DC input voltage | 12 - 54 V |
| Input current | 11.5 A |
| Power consumption (typical) | 49 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 480 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 111.3 mm |
| Depth | 134.4 mm |
| Height | 152.4 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |