Cisco IE3500 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Black
Couldn't load pickup availability
- Managed L2/L3 Web-based management
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8 Console port: RS-232
- 10G support
- MAC address table: 24000 entries
- Access Control List (ACL)
- Rack mounting
- DC
The Cisco IE3500 Rugged Series switches deliver high bandwidth, higher power and feature rich switching performance in a rugged and modular form factor. The Cisco IE3500 Rugged Series are designed with features that enable the industrial network infrastructure to seamlessly accommodate machine vision use cases, AI-driven analysis, virtualization, large scale networks, robust security, and edge-to-cloud connectivity.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Fiber ports quantity | 3 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ad, IEEE 802.1x, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3x, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| IP routing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| IPv6 routes | 3500 |
| IPv4 routes | 7000 |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Number of VLANs | 1024 |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 24000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9198 |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 1024 |
| IGMP snooping | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 518082 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | DC |
| DC input voltage | 12 - 48 V |
| Input current | 11.7 A |
| Power consumption (typical) | 37 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 101.1 mm |
| Depth | 134.4 mm |
| Height | 152.4 mm |
| Weight | 2.13 kg |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |