Cisco IE-4000-4S8P4G-E network switch Managed Power over Ethernet (PoE) Black
Couldn't load pickup availability
- Managed
- Quality of Service (QoS) support
- MAC address table: 16000 entries
- Access Control List (ACL)
- Power over Ethernet (PoE)
Developed specifically to withstand the harshest industrial environments, these switches offer the most flexible and resilient industrial Ethernet products with secure connectivity, simple management and edge application execution.
The Cisco® Industrial Ethernet (IE) 4000 Series delivers Gigabit connectivity to Cisco ruggedized switching portfolio with superior high-bandwidth switching capacity and proven Cisco IOS® Software. The IE 4000 Series provides highly secure access and industry-leading convergence ring protocols to support resilient and scalable networks while adhering to industry compliance requirements.
The IE 4000 Series is ideal for industrial Ethernet applications where hardened products are required, including manufacturing, energy, transportation, smart cities. With improved overall performance, greater bandwidth, advanced security features, and enhanced hardware, the Cisco IE 4000 Series complements the current industrial Ethernet portfolio of related Cisco industrial switches, such as the Cisco IE 2000 and IE 3000.
The Cisco IE 4000 can easily be installed. with a GUI based Device Manager, it also offers out-of-the-box industrial usage configuration and simplified manageability to deliver advanced security, data, video, and voice services over industrial networks.
| Management features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fiber ports quantity | 8 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 16000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | FIPS 140-2, SNMP, SSH |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 3962 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |