Cisco HXAF-E-220M6S server barebone Intel C621A Rack (1U) Silver
Couldn't load pickup availability
- Rack (1U) Intel C621A
- Number of processors supported: 2
- Number of DIMM slots: 32
- Maximum internal memory: 4 TB
- Number of storage drives supported: 10
- Hot-swap HDD bays
- Ethernet LAN Ethernet LAN (RJ-45) ports: 3
- Silver
Cisco HyperFlex Edge Systems are optimized for remote sites, branch offices, and edge environments. As a smaller form factor of Cisco HyperFlex, Cisco HyperFlex Edge keeps the full power of a next generation hyperconverged platform even without connecting to Cisco UCS Fabric Interconnects. Cisco HyperFlex Edge Systems support a variable configuration of 2, 3, or 4 HX converged nodes and supports the scale up of CPU, memory, and storage capacity (hot-add additional capacity drives).
HyperFlex Edge operates using existing top of rack 1GE or 10/25GE switching with options for both single and dual switch configurations. Edge clusters are configured with replication factor 2 (RF2) to ensure availability during various failure scenarios. HyperFlex Edge is typically deployed in environments with a minimal infrastructure footprint, hence the use of UCS compute-only nodes is not supported.
| Processor | |
|---|---|
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Built-in processor | No |
| Memory | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 32 |
| Storage | |
|---|---|
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Number of storage drives supported | 10 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| COM ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Redundant fans support | Yes |
| Cooling type | Active |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Power | |
|---|---|
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |