Cisco CMICR-4PC network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Couldn't load pickup availability
- Managed L2
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 4
- MAC address table: 15000 entries Switching capacity: 12 Gbit/s
- Power over Ethernet (PoE)
Fiber to the desk, office, etc. (FTTx) is not a new concept. In this deployment scenario, the improved range of fiber optics over copper cables allows access switches to be deployed right next to the end devices, with uplinks connected directly to the main distribution frame, eliminating the need for an intermediate distribution frame on each floor. However, as access switches get closer to the end users, the requirements for operating noise and product footprint get stricter. Enter the Cisco Catalyst Micro Switches, a product family of small, fanless switches purpose-built for FTTx deployments. These switches offer flexible mounting options and open up a variety of network design and connectivity opportunities.
| Management features | |
|---|---|
| MIB support | Y |
| ARP inspection | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SFP module slots quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 64 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
|---|---|
| Forwarding rate | 8.928 Mpps |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| MAC address table | 15000 entries |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 600 g |
| Height | 78.8 mm |
| Depth | 90 mm |
| Width | 45.5 mm |