Cisco CBW143ACM 867 Mbit/s White
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 867 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r
- 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, WPA2, WPA3
- Internal Integrated antenna
The Cisco® Business 100 Series Mesh Extenders offer highly secure wired and wireless connectivity to the home office or small office, and work in hard-to-reach places. These mesh extenders provide seamless coverage and expanded capacity in conjunction with Cisco Business access points.
Features and benefits
Build with simplicity and flexibility in mind, the Cisco Business 100 Series Mesh Extenders expand the deployment of traditional wireless networks while reducing deployment costs. Perfect for use within a small office or back office, they provide connectivity to both local and cloud-based services.
When paired with a Cisco Business access point, the Cisco Business 100 Series Mesh Extenders provide a highly secure and seamless wireless end-user experience.
Cisco Business Mobile app
The Cisco Business 100 Series Mesh Extenders is managed by the Cisco Business Mobile app, an intuitive client application that simplifies traditional challenges associated with wireless network deployment, right from your mobile device. You can extend your network by adding new mesh extenders and automating wireless network activation in minutes. A robust management capability dynamically changes network configuration such as enabling guest access. Network usage, traffic patterns, and network throughput can be closely monitored, providing a real-time snapshot; this not only provides peace of mind, it virtually ensures optimal user experience. The Cisco Business Mobile app is available for iPhone, iPad, and Android devices.
Increased wireless performance
The Cisco Business 100 Series Mesh Extenders support the latest 802.11ac Wave 2 standard for higher performance, greater access, and higher-density networks. With simultaneous dual radios and dual bands with 802.11ac Wave 2 MU-MIMO functionality, these mesh extenders, in conjunction with a Cisco Business access point, provide seamless connectivity.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 20 dBmW |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Channels quantity | 29 channels |
| Number of users | 400 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.6, 5.64 - 5.7 GHz |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna type | Internal |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 710 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL 60950-1CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1UL 2043IEC 60950-1EN 60950-1 CC Part 15.247, 15.407RSS-247 (Canada)EN 300.328, EN 301.893 (Europe)ARIB-STD 66 (Japan) ARIB-STD T71 (Japan)FCC Part 15.107 and 15.109ICES-003 (Canada)VCCI (Japan)EN 301.489-1 and -17 (Europe)EN 50385 FCC OET-65CRSS-102 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 280 g |
| Height | 19 mm |
| Depth | 82.5 mm |
| Width | 114 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |