Cisco Catalyst IW6300 Heavy Duty 1167 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 867 Mbit/s
- 5 GHz 300 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1167 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z
- AES, EAP, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, TKIP, WPA, WPA3
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 2 External
Cisco® Catalyst® IW6300 access points deliver secure, scalable, and flexible wireless connectivity to the most hazardous industrial environments, reliably delivering actionable data to always-on businesses.
Designed for the most hazardous industrial locations, Cisco Catalyst IW6300 Heavy Duty Access Points deliver wireless connectivity, IoT control, and robust data collection to dangerous environments. Mines, refineries, and factory floors are undergoing a digital transformation, with Wi-Fi availability extracting live insights from equipment and workers alike. With 802.11ac Wave 2 connectivity, dual Power over Ethernet Plus (PoE+) out for IoT sensors or peripherals, multiple power-in sources, and a variety of uplink options, the IW6300 is a flexible wireless solution today’s dynamic industry landscape requires. The IW6300 carries an IP67 rating and Class I, Division/Zone 2 certification, as well as a temperature rating of -40 to +75 degrees Celsius, making it an ideal mesh network component for heavy industry use. Additional customization beyond antenna and mounting options include WirelessHART, ISA100.11a, GPS, Bluetooth Low-Energy, and Zigbee modules, as well as customer or partner-built modules for specific use cases.
| Features | |
|---|---|
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Fit AP mode features | Mesh networking |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1167 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| VPN support | IPsecL2TP |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | AES, EAP, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, TKIP, WPA, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | External |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 6.03 kg |
| Height | 280 mm |
| Depth | 96.5 mm |
| Width | 246 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |