Cisco Catalyst IE3400 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Black
Couldn't load pickup availability
- Managed L2
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8
- 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T
- MAC address table: 8000 entries
- Access Control List (ACL)
- Rack mounting
Advanced features support for digital transformation
Cisco Catalyst IE 3400 Rugged Series is capable of redundancy protocols and time-sensitive networking, ensuring high availability for mission-critical applications. This switch platform is also capable of advanced security for Intent Based Networking.
Modular, versatile switch design
The Cisco Catalyst IE 3400 Rugged Series offers nine modules with copper, fiber, and power over ethernet port options. The platform provides the flexibility to adapt to your growing network connectivity needs and helps to future-proof your investments.
Compact form factor for rugged switch use cases
Measuring 25 percent smaller than the IE3400, the Cisco Catalyst IE3400 Rugged Series is easy to integrate into space and power constrained cabinet installations. Its rugged die-cast chassis is well suited for the harshest environments.
Fast speed, all Gigabit Ethernet
Accelerate digital transformation and upgrade your Internet of Things (IoT) infrastructure to Gigabit speeds. The Cisco Catalyst IE3400 Rugged Series can expand up to 26 ports of Gigabit Ethernet for a wide variety of connectivity needs.
Open extensible platform with IOS XE
Cisco IOS XE is the next-generation network operating system, with built-in open and standards-based APIs and multilayer security that inspires trust. This unified software stack is superb for process and workflow automation, enabling you to qualify and deploy new network connectivity services quicker.
Extend intent-based networking to the IoT edge
With Cisco’s highly scalable, flexible, secure and easy-to-deploy industrial IoT platforms - improve uptime, lower operating costs and future-proof your investments.
| Management features | |
|---|---|
| MIB support | 802.1X MIB, CISCO-DHCP-SNOOPING-MIB, CISCO-UDLDP-MIB, CISCO-ENVMON-MIB, CISCO-PRIVATE-VLAN-MIB, CISCO-PAE-MIB, Cisco-Port-QoS-MIB, CISCO-ERR-DISABLE-MIB, CISCO- PROCESS-MIB, LLDP-MIB, CiscoMACNotification-MIB, CISCO-CONFIG-COPY-MIB, LLDP-MED-MIB, Bridge-MIB, CISCO-CAR-MIB, CISCO-LAG-MIB, CISCO-SYSLOG-MIB, CISCO-FTP-CLIENT-MIB, CISCO-VLAN-IFTABLE-RELATIONSHIP-MIB, CISCO-VLAN-MEMBERSHIP-MIB, Cisco-REP-MIB, CISCO-PORT-STORM-CONTROL-MIB, CISCO-CDP-MIB, CISCO-IP-STAT-MIB, CISCO-LICENSE-MGMT-MIB, CISCO-STP-EXTN-MIB, CISCO-VTP-MIB, IEEE8023-LAG-MIB, SMON-MIB, CISCO-ACCESS-ENVMON-MIB, CISCO-CALLHOME-MIB, CISCO-CONFIG-MAN-MIB, CISCO-FLASH-MIB, CISCO-ENTITY-SENSOR-MIB, IP-MIB, CISCO-PAGP-MIB |
| System event log | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Compatible memory cards | SD |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 256 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| 10G support | No |
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Data transmission | |
|---|---|
| Number of queues | 8 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SNMPv3, SSH |
| Authentication | Guest VLAN |
| MAC address filtering | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 1000 |
| Access Control List (ACL) IPv6 entries | 512 |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 2000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP20 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 549808 h |
| Flash memory | 1500 MB |
| Internal memory | 4000 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Input current | 6.3 A |
| DC input voltage | 9.6 - 60 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 91.4 mm |
| Depth | 134.6 mm |
| Width | 152.4 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |