Cisco Catalyst IE-3100-18T2C-CC-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Black
Couldn't load pickup availability
- 18 GE downlink and 2 GE dual-media uplink ports
- Industrial protocols, security, and redundancy features
- Network Essentials
Fast, secure network connectivity, even in tight spaces
Extend fast, secure, and fully managed connectivity to devices in harsh operating conditions and space-constrained environments.
Easily place in confined spaces. Integrate within connected industrial solutions that are custom-built and turnkey.
Incorporate within turnkey industrial solutions
Deliver fully managed, secure, and reliable custom-built machinery by connecting individual devices within your industrial solution.
Join the circular economy
Invest in products that are designed, built, and delivered with sustainability in mind. The Catalyst IE3100 Rugged Series eliminates the use of paint with anodization and uses 100% recyclable packaging.
Bring the best of IT networking into your operations
Gain enterprise-grade networking capabilities with the modern Cisco IOS-XE operating software, management by Cisco DNA Center, and fast recovery for resilient operations.
Protect your operations with best-in-class security
Reduce risk and defend your operations against cyberthreats with device authentication, access control, and network segmentation.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 18 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Console port | RS-232/Micro-USB |
| Compatible memory cards | SD |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 1588v2, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| 10G support | No |
| IPv4 routes | 2000 |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| IGMP snooping | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 512 |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | No |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 642050 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 4.2 - 1.3 A |
| Input voltage | 12 - 48 V |
| Power consumption (typical) | 36.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 5 year(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 4572 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 109.2 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC |