Cisco Catalyst C3560X-48P-S, Refurbished Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black, Blue
Couldn't load pickup availability
- Managed L2/L3 Web-based management SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48
- Cat5e
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting
- Power supply included Power over Ethernet (PoE)
Balance Network Performance and Operational Simplicity
Promote productivity and growth for your business with Cisco Catalyst 3560-X Series switches. These stand-alone Enterprise-class switches provide:
Industry-leading security
- Protect against malicious behavior with Flexible NetFlow.
- Ensure data confidentiality with MACSec layer-2 encryption.
- Identity-based access control with TrustSec.
Category-best availability
- Support non-stop communications with redundant power supplies and cooling fans.
- Minimize downtime with hot-swappable power supplies, cooling fans and network modules.
Highest Quality of Service (QoS)
- Prioritize business-critical traffic such as video with Strict Priority Queuing.
- Validate network readiness and simplify troubleshooting with Mediatrace and Traffic Simulator.
Lower cost of operation
- Reduce operating expense and increase corporate sustainability with Cisco EnergyWise power management.
- Simplify deployment, configuration and control with Cisco Catalyst Smart Operations.
Maximum investment protection
- Transition smoothly to IPv6 with full hardware support.
- Upgrade software platform or add new features with minimal disruption.
Power over Ethernet (PoE) leadership
- Support up to 48 PoE+ ports, each delivering up to 30 Watts.
| Management features | |
|---|---|
| MIB support | Y |
| ARP inspection | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 1005 |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Cable types supported | Cat5e |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Data transmission | |
|---|---|
| Jumbo frames | 9216 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 101.2 Mpps |
| Security | |
|---|---|
| SSH/SSL support | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| Static port security | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Design | |
|---|---|
| Electromagnetic compatibility | FCC, EN 55022B, VCCI, AS/NZS 3548, KCC, CE, GOST |
| Safety | UL60950-1, C-UL CAN/CSA 22.2 No.60950-1, TUV/GS, CB, AS/NZS 60950-1CE, NOM, GOST |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 149594 h |
| Noise level | 43 dB |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Memory type | DRAM |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 800 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 7.5 kg |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 495 mm |
| Width | 445 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |