Cisco Catalyst 8200-uCPE Edge wired router Gigabit Ethernet Silver
Couldn't load pickup availability
- SFP WAN
- IEEE 802.1ag, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah
- Gigabit Ethernet
- Web-based management
- DHCP client DHCP server
- DES, 3DES, 128-bit AES, 256-bit AES, RSA, MD5, SHA-256, SHA-384, SHA-512
Cisco® Catalyst® 8200 Series Edge uCPE is the next generation of the Cisco Enterprise Network Compute System (ENCS) 5100 Series. The platform is foundational for branch virtualization, combining routing, switching, and application hosting into a compact, One Rack-Unit (1RU) device for the small and lean virtualized branch. Cisco provides an end-to-end virtualization solution with Cisco’s own hypervisor Network Function Virtualization Infrastructure Software (NFVIS), Routing Virtual Network Functions (VNFs), and multiple orchestration choices.
With eight x86 CPU cores with hardware acceleration for IPsec crypto traffic, the Catalyst 8200 uCPE enables branches to run multiple VNFs. Along with a higher number of WAN ports, the platform includes one Network Interface Module (NIM) slot for additional WAN and LAN modules as well as a Pluggable Interface Module (PIM) slot for wireless WAN modules for LTE Advanced and LTE Advanced Pro capabilities. With support for the Cisco Managed Services Accelerator (MSX), Network Services Orchestrator (NSO), and Cisco Catalyst SD-WAN Manager, the platform simplifies network and NFV management and orchestration for both SD-WAN and traditional deployments.
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | No |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| SFP WAN | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1ag, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| VLAN support | Yes |
| Static route | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Protocols | |
|---|---|
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | DES, 3DES, 128-bit AES, 256-bit AES, RSA, MD5, SHA-256, SHA-384, SHA-512 |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 8 |
| Storage media | HDD+SSD |
| Internal memory type | DRAM |
| Plug and Play | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 671696 h |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 438.2 mm |
| Depth | 299.7 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 4.2 kg |