Cisco Catalyst 3560CX-8XPD-S Network Switch, 6 Gigabit Ethernet and 2 Multi-GbE Ports, 8 PoE+ Outputs, 240W PoE Budget, two 10 G SFP+ Uplinks, Enhanced Limited Lifetime Warranty (WS-C3560CX-8XPD-S)
Couldn't load pickup availability
- ETHERNET PORT CONFIGURATION: 8 10/100/1000 Gigabit Ethernet (GbE) ports and 2 100/2500/5000/10000 multi-GbE ports; 8 PoE+ output ports; two 10 G SFP+ uplinks
- POWER CONSUMPTION: 35.2W at 100% throughput
- FANLESS DESIGN: Silent operation
- DEFAULT SOFTWARE: IP Base (IP Services with RTU Licence)
- PEACE OF MIND: Enhanced limited lifetime warranty
The Cisco Catalyst C3560CX-8XPD-S Network Switch is ideal for high-speed data connectivity, Wi-Fi backhaul and PoE+ connectivity in places where space is at a premium. Featuring a compact design and quiet, fanless operation, this managed switch can come out of the server room and be placed closer to users, meaning shorter cable runs and greater flexibility for your network deployment.
| Management features | |
|---|---|
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Power connector | DC-in jack |
| Console port | RJ-45 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4000 |
| VLAN support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Jumbo frames | 9198 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 68.4 Mpps |
| Switching capacity | 92 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Market segment | Business |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 528480 h |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type C |
| Power consumption (typical) | 35.2 W |
| Input current | 1.5 - 3.25 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | WS-C3560CX-8XPD-S Switch, Accessory Kit, 1 printed document |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 1057.7 BTU/h |
| Non-operating altitude | 0 - 4000 m |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.72 kg |
| Height | 44.4 mm |
| Depth | 264 mm |
| Width | 269 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.72 kg |
| Package height | 160.3 mm |
| Package depth | 349.2 mm |
| Package width | 327.7 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |