Cisco Catalyst 1300 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Couldn't load pickup availability
- Managed L2/L3 Web-based management
- Quality of Service (QoS) support Configuring Location Settings (CLI)
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48 Console port: RJ-45/USB Type-C
- Cat5e
- MAC address table: 16000 entries Switching capacity: 104 Gbit/s
- 1024 Access Control List (ACL)
- Rack mounting
- AC Power over Ethernet (PoE)
The Cisco Catalyst 1300-48P-4G switch is part of the fully managed switch line that delivers reliable and secure connectivity for small business networks. These switches accelerate your digital transformation by delivering full Layer 2/3 capabilities, an intuitive web dashboard, advanced networking features and PoE+ support.
| Management features | |
|---|---|
| MIB support | Y |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
|---|---|
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Cable types supported | Cat5e |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of static routes | 990 |
| Static route | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| SSH/SSL support | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP proxy | Yes |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 856329 h |
| Plug and Play | Yes |
| Noise level | 37.3 dB |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type C |
| Power consumption (typical) | 43.93 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 375 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 1542.3 BTU/h |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.43 kg |
| Height | 43.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Width | 350 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 7.01 kg |
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 571.8 mm |
| Package width | 480.8 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |