Cisco ANT-4G-OMNI-OUT-N network antenna Omni-directional antenna N-type 3.5 dBi
Couldn't load pickup availability
- Omni-directional antenna N-type White
- 3.5 dBi
- 0.698 - 0.96 / 1.71 - 2.17 / 2.3 - 2.7 GHz
- 50 Ω
- Vertical polarization Female
The Cisco Outdoor Omnidirectional Antenna for 2G/3G/4G Cellular antenna is designed to cover domestic LTE700/Cellular/PCS/AWS/MDS, WiMAX 2300/2500, and GSM900/GSM1800/UMTS/LTE2600 bands and is supported on the Cisco CGR 2010, 1240, and the 1120 routers. The Omnidirectional Outdoor Antenna is compatible with Cisco 2G, 3G, and 4G cellular devices that use a Type N connector and requires a mast-mounted outdoor antenna.
| Performance | |
|---|---|
| Impedance | 50 Ω |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 1.5 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 3.5 dBi |
| Frequency band | 0.698 - 0.96 / 1.71 - 2.17 / 2.3 - 2.7 GHz |
| Antenna gain level (max) | 3.5 dBi |
| Features | |
|---|---|
| Power handling | 20 W |
| Product colour | White |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.5:1 |
| Polarization | Vertical polarization |
| Antenna connector type | N-type |
| Connector gender | Female |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 680 g |
| Diameter | 2.57 cm |
| Height | 249 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |