Cisco Aironet Dual-Band Directional Wi-Fi Patch Antenna, 6 dBi (2.4 GHz)/6 dBi (5 GHz), MIMO (4 Ports), Wall Mount, 4 RP-TNC Male Connectors, 1-Year Limited Hardware Warranty (AIR-ANT2566D4M-RS=)
Couldn't load pickup availability
- PATCH ANTENNA: 6 dBi (2.4 GHz)/6 dBi (5 GHz), MIMO (4 dual-band ports); designed for use with dual-band port access points such as the Aironet 1830, 1850, 2800 and 3800 Series and Cisco Catalyst 9115AX, 9120AX and 9130AX Series
- CONNECTION AND MOUNT: 4 RP-TNC male connectors; wall mount
- DIRECTED RADIATION PATTERN: Intended for deployment when directed coverage is required
- PERFORMANCE: Designed for improved directional coverage
- PEACE OF MIND: 1-year limited hardware warranty
The Cisco Aironet AIR-ANT2566D4M-RS= Dual-Band Directional Wi-Fi Patch Antenna is designed with improved performance in mind. It directs the energy it receives from the transmitter to provide more energy in one direction and less in other directions. This FCC-approved patch antenna includes circuitry to enable self-identification of the antenna by the Cisco Catalyst 9100 Access Points.
| Performance | |
|---|---|
| Impedance | 50 Ω |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 6 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 6 dBi |
| Gain | 6 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna type | Directional antenna |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.13 kg |
| Height | 41 mm |
| Depth | 254 mm |
| Width | 254 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.25 kg |
| Package height | 215.9 mm |
| Package depth | 260.1 mm |
| Package width | 260.1 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | Malaysia |