Cisco 9861 IP phone Black, Carbon 10 lines LCD Wi-Fi
Couldn't load pickup availability
Cisco is bringing a new standard to desk phones with a portfolio built for working in modern office environments. The Desk Phone 9800 Series was designed with IT and facilities in mind to deliver four new phone models and one Key Expansion Module (KEM). Included on each phone is the newly released PhoneOS software that simplifies the user experience and compliments our video portfolios RoomOS devices to give a seamless experience from desk spaces to meeting rooms. With expanded functionality – the 9800 Series combines secure enterprise calling, meetings, desk reservations, sustainability, and emergency notifications all in one device. You don’t need to buy a dedicated device for each feature – all the features are built into each phone.
The Desk Phone 9800 Series reduces the complexity of purchasing, deploying, managing, and training. To further simplify, you can use one device for Cisco Unified Communications Manager (CUCM), Webex Calling, Broadworks, or other 3rd party cloud calling platforms. Alongside our extensive portfolio of desk devices, the 9800 series is uniquely positioned in the market to help transform the workplace by bridging the gap between hybrid work, calling, and meetings – and is the most cost-effective solution for workstations at scale.
| Design | |
|---|---|
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black, Carbon |
| Case material | ABS |
| Mounting | Desk |
| Phone features | |
|---|---|
| Lines quantity | 10 lines |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Volume control | Buttons |
| Meeting features | Calendar, One-click join |
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Touchscreen | No |
| Backlight display | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.722, G.722.2, G.729A, G.729B, OPUS, iLBC |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Depth | 49.4 mm |
| Height | 226 mm |
| Weight | 1.09 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of handles included | 1 pc(s) |