Cisco 64-GB DDR4 Load-Reduced Dual In-Line Memory Module for Select Blade Servers and Rack Servers, 2666-MHz LRDIMM, 4Rx4, Enhanced Limited Lifetime Hardware Warranty (UCS-ML-X64G4RS-H=)
Couldn't load pickup availability
- COMPATIBILITY: Designed for use with Cisco UCS/HX B200 and B480 M5 Blade Servers and Cisco UCS/HX C220, C240, C480 M5 and C480 ML Rack Servers
- STORAGE: 64 GB of DDR4 RAM with 4 ranks per DIMM
- HIGH-PERFORMING EFFICIENCY: Brings high performance while improving energy economy for enterprise servers
- SPEED: Compatible with motherboards having 288-pin DIMM slots and a DDR4-enabled chipset, and offers a memory speed of 2666 MHz for quick transfer of data
- PEACE OF MIND: Enhanced Limited Lifetime Hardware Warranty
The Cisco 64-GB DDR4 Load-Reduced Dual In-Line Memory Module is designed for use with select Cisco blade servers and rack servers to address the broadest set of workloads, from IT and web infrastructure to distributed database. This DDR4 RAM offers 64 GB of computer storage with 4 ranks per DIMM and a 2666-MHz clock speed that is supported for all Intel Scalable CPU
production servers.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Japan |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 4 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 176.87 g |
| Package height | 44.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |