Circular Computing HP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5-10210U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Silver
Couldn't load pickup availability
- Guaranteed premium like new cosmetic condition
- Enterprise grade performance and reliability
- Backed by 1-3 year warranties
- Each laptop is independently Certified Carbon Neutral
- We plant 5 trees for each laptop delivered, helping people & making earth cooler
- Remanufactured according to ISO8887 & ISO9001 quality criteria
- Laptops are compliant for enterprise, education and public sector buyers on frameworks
Certified carbon neutral remanufactured laptops from Circular Computing are the most sustainable option for your business, people & planet. Get the IT you need for less with guaranteed premium quality & performance backed by 1 to 3 year warranties. Because IT shouldn't cost the Earth.
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | i5-10210U |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 1.91 cm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Depth | 214.7 mm |
| Width | 323.6 mm |
| Weight | 1.34 kg |