Chief PSMH2482 TV mount/stand 2.08 m (82") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 118.8 kg
- Minimum screen size: 94 cm (37") Maximum screen size: 2.08 m (82") Wall
- Metal Black
- Custom TV specific bracket design
- Exclusive Q-Latch Mounting System secures the TV to the wall
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- Offers quick installation and quick release
- Display installs in landscape view only
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 2.08 m (82") |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 118.8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Distance to the wall (min) | 10.2 cm |
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | TV |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 896 mm |
| Depth | 102 mm |
| Width | 1575 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 939.8 - 2082.8 mm (37 - 82") |