Chief LCM3U TV mount/stand 152.4 cm (60") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 56.7 kg
- Minimum screen size: 81.3 cm (32") Maximum screen size: 152.4 cm (60") Ceiling
- Minimum VESA mount: 200 x 200 mm Maximum VESA mount: 600 x 400 mm
- Number of displays supported: 3
- Black
Chief's Fusion Ceiling Multi-Directional solutions create 360 viewing capability with a triple-mount system. The LCM3U safely supports multiple displays from a single column drop while maintaining the installer-friendly features of the single screen Fusion mounts.
- Ceiling Plate and Extension Column are required and must be ordered separately
- Compatible with traditional 1.5" NPT and new CPA pinned ceiling plates and column system
- See ceiling plates and extension columns (Adjustable and Fixed) for 1.5" NPT compatibility
- See CPA ceiling plates and CPA columns for pin connection compatibility
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 46.2 mm |
| Depth | 118.4 mm |
| Width | 118.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |