Chief LCM2X2U TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 56.7 kg
- Minimum screen size: 101.6 cm (40") Maximum screen size: 139.7 cm (55") Ceiling
- Number of displays supported: 4
- Black
Chief's FUSION ceiling mounted solutions make it possible to construct video walls in prominent locations where walls aren't available. Great for digital signage installations.
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 1016 - 1397 mm (40 - 55") |