Chief K4G320B monitor mount / stand 61 cm (24") Desk Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 40.8 kg
- Minimum screen size: 48.3 cm (19") Maximum screen size: 61 cm (24")
- Number of displays supported: 6
- Mounting type: Desk
- Maximum VESA mount: 100 x 100 mm
- Black
Flexibility meets form and function with the Kontour™ K4 Series of elegantly designed, Focal Depth Adjustable monitor array mounts from Chief.
Provides an aesthetic & easily adjustable solution for monitor array stations where multiple users will want to re-position the bank of screens to their preferred viewing distance; such as trading desks, call centers, security desks, IT, health care, control rooms and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 6 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Minimum screen size | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 40.8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -12 - 12° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |