Chief K1D22HS monitor mount / stand 61 cm (24") Desk Silver
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 8.16 kg
- Minimum screen size: 25.4 cm (10") Maximum screen size: 61 cm (24")
- Number of displays supported: 2
- Mounting type: Desk
- Maximum VESA mount: 100 x 100 mm
- Height adjustment
- Silver
The enhanced Kontour™ K1D Dynamic Height-Adjustable Column Mounts are the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology, for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 8.16 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Height adjustment | 33 cm |