Chief Dual Vertical Grommet Mount
Couldn't load pickup availability
- Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Independent adjustment of each screen for proper ergonomic alignment
- Teardrop hole pattern makes mounting the screens quick and easy
- Heavy-duty, solid steel base and oversize pole for unmatched stability
- Conceal and protect cables using snap-on covers and cable clip
- Heavy-duty, solid steel bolting plates and oversized pole for unmatched stability
- Integrated cable management
- VESA® 75 x 75 mm and 100 x 100 mm compatible
Dual Vertical Grommet Mount
A rock solid, bolt-down solution for graphic designers, broadcasters and other users who commonly work with multiple small flat panel TVs or monitors.
- Provides ergonomic adjustability for hassle-free, fingertip positioning of each monitor
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting hole range | 10 - 89 mm |
| Desk thickness (max) | 12.7 cm |
| Desk thickness (min) | 1.3 cm |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Suitable for TV | Yes |
| Mounting | Screws |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 15.9 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Swivel angle range | 90 |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 756 mm |
| Depth | 84 mm |
| Width | 127 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 8.73 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 19.3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Pivot | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |